... کتاب و معماری ...

نوشته دکتر محمدکريم پيرنيا  و تدوین دکتر غلامحسين معماريان

 از طرف نشريات مختلف در اين سالها منتشر شده است

                                

کتاب در قطع وزيری  ، وزن 850 گرم

دارای  372 صفحه تصوير و نوشته  ، نقشه های فراوان ، يک لغتنامه چند صفحه ای  و نمايه در پايان کتاب می باشد.  

 اين کتاب پس از بررسی اجمالی انواع شيوه های معماری اسلامی و ويژگی های کلی معماری ايران ، آن را به ۶ شیوه پارسی ، پارتی ، خراسانی ، رازی ، آذری و اصفهانی تقسيم می کند . در ابتدای هر فصل پس از آوردن شرحی از وضعيت سياسي حاکم ،  ويژگی های مشترک هر سبک را برمی شمرد و سپس به تفضيل بناهای مهم هر دوره را با نقشه ها ، ويژگی های نيارشی ، تزيينات و ... بررسی می کند .

                چغازنبیل

                مسجد جامع فهرج

مسجد کبود تبریز مقبره بسطام 

                                        

         مسجد جامع اصفهان

                     

آنچه که در اينجا ارزشمند است کلام و نفس استاد پيرنياست که در معماری ايران با تمام وجود جستجو کرده است و زندگی و عمر خويش را در راه اين جستجوها گذارده است ؛ و از اين رو به حق جاودانه گشته است ، چه نام او ، با نام معماری ايران اجين است و به قولی گفته هايش در معماری ايران وحی منزل.

                                      پیرنیا           

 متن کتاب روان و شيواست و بيشتر واژه های به کار رفته پارسی خوشايندی است . در مورد کلمات غريب آشنای معماري سنتی ايران نيز واژه نامه ای در آخر کتاب و همچنين توضيحاتی در پاورقی هر صفحه آمده است. اين کتاب با صفحه آرايي زيبا ، فونت نرم و چاپ خوش کيفيت و ... با تبع هنردوست نيز هم آواست.

من هم مثل بسياری از دوستان ديگر در اين سالها ،  اولين بار با معماری ايران  از طريق اين کتاب به طور جدی آشنا شدم و هنوز هربار که آن را می خوانم ، چيزهای جديدی می يابم که لذت بخش اند!     

 

توصيه های فنی!

1- پيشنهاد می کنم هنگام مطالعه اين کتاب ، يک کتاب تاريخ ايران – مثلا کتاب تاريخ دوم راهنمايي ! _ دم دستتان باشد تا حدود قلمرو هر سلسله را راحتتر تجسم کنيد و اطلاعات جديد را روی اطلاعات پايه خويش بچينيد.

2- در مورد اين کتاب و کتابهای مشابه ، جستجوی اينترنتی تصاوير واقعی بناها ، جزييات آن و … کمک زيادی به درک و به خاطر سپردن آنها می کند ، هر آنچه که در متن به آن اشاره می شود را تصويری و عينی کنيد. مطمئنا چيزهای شگفت انگيزی خواهيد يافت!

3-  اين کتاب به گمانم کتاب کاملی است ؛ تنها چيزي که ممکن است اذيتتان کند ، تعاريف  مربوط به گنبدها و گوشه سازی هاست که پيشنهاد می کنم پيش  از مطالعه کتاب ، اين تعاريف را مطالعه کنيد. و به طور کلی در مورد همه واژه ها و جزييات کنجکاوی کنيد که «جوينده» يابنده است.

(من از جزوه مهندس نعيما – دانشکده شريعتی «گنبد در معماری ايران –به روايت استاد پيرنيا»   و « طاق در معماری ايران – به روايت استاد پيرنيا » آن را آموخته ام. کتاب؟!؟! )

نوشته شده در تاريخ توسط مسنن |
.: Weblog Themes By PayamBlog :.

VPN

قالب بلاگفا