... کتاب و معماری ...
 

نوشته یورگ گروتر    و    ترجمه جهانشاه پاکزاد  و  عبدالرضا همایون

           

نشر دانشگاه شهید بهشتی آن را به چاپ می رساند.

در ۶۲۴ صفحه و قطع وزیری  

کتاب جامعی است که در مورد اطلاعات و تعریف آن آغاز سخن می کند و از نظریه گشتالت تا توضیح کوچکی در مورد فنگ شویی و بحث فرهنگ و سبکهای مختلف معماری و... را شامل می شود.

متن کتاب ساده و روان است و مطالعه آن به سرعت پیش می رود.  فرهنگ و سبک ، زیباشناختی و زیبایی ، محیط و مکان ، فضا ، فرم یا صورت ، هماهنگی ،زمان و مسیر ، نور و رنگ ، علائم و جزءوکل  فصلهای کتاب را تشکیل می دهند.

شکلهای ترسیمی داخل کتاب هم جالب و قابل تامل اند.

من از خواندن این کتاب لذت زیادی بردم . چون علاوه بر افزایش اطلاعات عمومی در طراحی معماری ، به من کمک کرد تا با دید منظم تری به مقوله طراحی بنگرم.

نوشته شده در تاريخ توسط مسنن |
 

نوشته آنتونی آنتونیادس  

و ترجمه احمدرضا آی

                     

جلد اول (آبی ) راهبردهای نامحسوس به خلاقیت است و جلد دوم ( نارنجی ) 

 راهبردهای محسوس به خلاقیت .

مترجم کتاب طبق آنچه در مقدمه کتاب آمده است دیدگاهای معماران صاحبنظر و نامی جهان در مورد این کتاب را پیگیری و جمع آوری نموده است و پس از اطمینان از معتبر بودن کتاب اقدام به ترجمه کرده است

همچنین ایشان مکاتباتی با آنتونیادس (نوییسنده کتاب) داشته و در ترجمه عنوان و... نظر او را جویا شده است . وی نیز با مهربانی تمام مقدمه ای برای ترجمه فارسی کتاب افزوده است که برای من جالب بود.

کتاب اول از بخشهای خلاقیت ، استعاره ، ابهام ازلی ، شعر و ادبیات و .... تشکیل شده است که بیشتر بحثهای تئوری است ولی آثاری چند نیز به شکل کروکی های کوچک در   ۶-۵ صفحه برای نمونه آورده است.

دیدگاه نویسنده این است که فارغ هیاهوی معماری مدرن و پست مدرن ، راهبردهایی منطقی با توجه به فرهنگ به خلاقیت و از آن طریق معماری مطلوب بیابد.

 

 

نوشته شده در تاريخ توسط مسنن |
.: Weblog Themes By PayamBlog :.

VPN

قالب بلاگفا